Leica USB-C DC-Coupler DC-SCL6 (16200)
USB-C-adapter til Leica, til Q3, SL2, SL2-S og SL3
- Drift via USB-C-port.
- Stabil strøm til langvarig brug.
- Kompakt og let.
Leica USB-C DC-Coupler DC-SCL6 giver nem strømforsyning til dit kamera via USB-C-porten – ideel til længere fotosessions eller videooptagelser i studiet eller på farten. Stabil og pålidelig forbindelse, skræddersyet til kreative, der kræver maksimal driftstid og fleksibilitet.
Fordele
- Lang driftstid via USB-C
- Perfekt til studie og on location
- Sikker og stabil forbindelse
- Kompakt og let design
- Optimal til video og streaming
Problemfri strøm til kreative projekter
Med denne DC-Coupler slipper du for at skifte batteri og kan i stedet fokusere helt på dit kreative arbejde. Den effektive strømløsning sikrer, at dit kamera får kontinuerlig strøm – uanset om du optager længere sekvenser, livestreamer eller arbejder i studiet. Fleksibiliteten til at forsyne kameraet direkte fra USB-C betyder, at du let kan bruge powerbanks, netadapter eller enhver USB-C-strømkilde. Det giver frihed både på rejser og til opgaver, hvor adgang til stikkontakter kan variere.
Det er en uvurderlig løsning, når du har brug for maksimal driftstid og ufravigelig pålidelighed – perfekt til studieoptagelser, fotosekvenser, interviews eller livestreaming. Den er desuden nem at tage med og fylder næsten ingenting i tasken.
Medfølger
- Leica USB-C DC-Coupler DC-SCL6 (16200)