Fujinon MK50-135mm T2.9 til Sony E-mount
MK50-135mm T2.9 til Sony E-mount
Fujinon MK 50-135mm T2.9 til Sony E-mount ENG og Cinema filmoptik med Sony E-mount til Super 35 og Aps-C sensorer. Med filmhåndteringsdesign og -funktioner giver Fujinon MK-serien dig maksimale filmmuligheder
Fujinon MK 50-135mm T2.9 til Sony E-mount
ENG- og biograffilmoptik med Sony E-mount til Super 35- og Aps-C-sensorer. Med filmhåndteringsdesign og -funktioner giver Fujinon MK-serien dig maksimale filmmuligheder.
Fordele: ENG
- ENG/Cinema-tilstand
- Makro-tilstand
- 0.8 mm tandhjul
- Parfokal optik
- Fri for zoom-ånding
- 200° fokusring
- Trinløs blændeåbning
- Mulighed for at justere registerafstand.
ENG/Cinema-type
Med design og funktioner, der er specielt tilpasset ENG/Cinema, forenkler Fujinon MK-serien håndteringen. Både 18-55/T2.9 og 50-135/T2.9 har samme placering og størrelse for fokus-, iris- og zoomknapperne, hvilket gør det hurtigt og nemt at skifte mellem dem, især når man bruger følgefokus. Frontdiameteren er 85 mm på begge objektiver, hvilket betyder, at du heller ikke behøver at skifte mattebox. Filterdiameteren er 82 mm på begge objektiver. Zoom-, fokus- og irisringene har en standardafstand på 0,8 mm mellem tandhjulene, så de er kompatible med forskellige follow focus-systemer, og optikken er også udstyret med en makrotilstand, der reducerer nærgrænseafstanden til 0,8 m for 18-55f/T2.9 og 1,2 m for 50-135/T2.9.
Parfokal optik
Parfokal optik betyder, at fokuspositionen ikke ændrer sig, når du zoomer. Hvis du vil zoome ind eller ud, kan du være sikker på, at fokus er, hvor det skal være under hele zoombevægelsen.
Fri for zoom-ånding
Du kan lave pæne ind- og udfokuseringer, uden at brændvidden ændrer sig, når du gør det. Ved at adskille zoom- og fokuselementerne i optikken kan du undgå den åndingseffekt, der ofte opstår i stillbilledoptik.
200° fokusring
Med en fokusring, der kan drejes 200°, får du en højere fokusnøjagtighed, end hvis du bruger standard stillbilledoptik. Fokusringen er kompatibel med follow focus-systemer, mens rotationslængden er kort nok til at blive justeret manuelt, hvis det er nødvendigt.
Trinløs blændeåbning
Naturligvis er optikken designet med en trinløs blænde til jævn irisjustering. Det er også muligt at justere registerafstanden/Flangeafstanden for at optimere afstanden mellem sensoren og optikken, afhængigt af det anvendte kamera.