• Brugt udstyr og tilbehør
  • Lagertømning
  • Kampagner
  • Event
78 72 69 00
  • Mine sider
  • B2B
  • Kassen
  • Butikker
Nyheder & KundskabKundeserviceBrands
  • Foto
  • Fototilbehør
  • Objektiver & Kikkerter
  • Video & Droner
  • Videotilbehør
  • Computer & tilbehør
  • Mobil & Tablet
  • Lyd
  • Lys
  • Skræddersyede løsninger
  • Forside
  • Nyhedsarkiv
  • Panasonic Lumix G9II

12-09-2023

Panasonic Lumix G9II

Lumix G9II er et kompakt Micro 4/3-kamera med en kraftfuld sensor på 25,2 megapixel. Med 19 forudindstillede billedstile og muligheden for at uploade dine egne Real Time LUT'er direkte til kameraet, er G9II et alsidigt værktøj til kreativt arbejde. Det tilbyder imponerende 60 billeder i sekundet med elektronisk lukker, otte-trins billedstabilisering og præcis fasedetekterende hybrid autofokus. Dens evne til at optage med 6K 60fps og 4K 120fps gør G9II til et kraftfuldt værktøj til både foto og video. I forbindelse med lanceringen af kameraet introducerer Panasonic også to telezoomobjektiver, Leica DG Vario Elmarit 100-400mm f/4-6.3 II ASPH og Leica DG Vario Elmarit 35-100mm f/2.8. Forventet leveringsstart i november. Forudbestil hos os allerede i dag.


Panasonic Lumix DC-G9II Body

Hurtigt Micro 4/3-kamera med imponerende høj serieoptagelseshastighed

Panasonic Lumix DC-G9II Body
  • 25,2-megapixels Live MOS-sensor
  • 8-trins billedstabilisering
  • Utrolig høj seriebilledoptagelse
14.990 DKK
Nyhed
Panasonic Lumix DC-G9II Body +  Leica DG Vario Elmarit 12-60mm f/2,8-4,0 ASPH

Hurtigt Micro 4/3-kamera med alsidigt zoomobjektiv

Panasonic Lumix DC-G9II Body + Leica DG Vario Elmarit 12-60mm f/2,8-4,0 ASPH
  • 25,2-megapixels Live MOS-sensor
  • 8-trins billedstabilisering
  • Utrolig høj seriebilledoptagelse
18.990 DKK
Nyhed
Panasonic Leica DG Vario Elmarit 35-100mm f/2,8

Lysstærkt telezoomobjektiv med fremragende ydeevne

Panasonic Leica DG Vario Elmarit 35-100mm f/2,8
  • Stor blænde på f/2,8
  • Avanceret optisk design
  • Hurtig og præcis autofokus
8.990 DKK
Nyhed
Panasonic Leica DG Vario Elmarit 100-400mm f/4-6,3 II ASPH

Teleobjektiv fra Leica med en imponerende zoom

Panasonic Leica DG Vario Elmarit 100-400mm f/4-6,3 II ASPH
  • Hurtig og præcis autofokus
  • Billedstabilisering i objektivet (O.I.S)
  • Vejrbestandig konstruktion
13.990 DKK
Nyhed

Autofokus til optimal billedkreativitet

Denne nye model er din indgang til at skabe billeder i høj opløsning med rige farver direkte fra kameraet. Den nye autofokusteknologi kombinerer Panasonics ekspertise inden for genkendelsesteknologi med PDAF (Phase Detection Auto-Focus) og muliggør højhastighedsoptagelse for at fange hvert afgørende øjeblik. Kombiner dette med kompatibilitet med en bred vifte af Lumix G Micro Four Thirds-objektiver for ultimativ billedfleksibilitet.

25,2-megapixel Live MOS-sensor til enestående billedkvalitet

Den opgraderede 25,2-megapixel Live MOS-sensor leverer sammen med den avancerede processor billeder af højeste kvalitet med rige farvetoner. Hybrid PDAF-teknologi sikrer præcis autofokus og muliggør højhastighedsoptagelse for at fange objekter i bevægelse. Med muligheden for at optage op til 60 billeder i sekundet i AFC-tilstand og SH-forudoptagelse går du aldrig glip af et vigtigt øjeblik, selv med motiver i hurtig bevægelse.

Billedstabilisering i verdensklasse

Lumix' populære billedstabiliseringssystem er blevet endnu bedre med 8-trins B.I.S. (Body Image Stabilizer), 7,5-trins 5-akset Dual I.S. 2 og avanceret Active I.S. til fremragende videobilledstabilisering. Disse funktioner giver uovertruffen støtte til håndholdte optagelser, selv i de mest dynamiske miljøer. Derudover kan du udforske forbedrede monokrome optagelsestilstande med nye Leica Monochrome og Real Time LUT for at tilpasse dine billeder.


Har du brug for hjælp med at vælge det rette udstyr, er du altid velkommen til at kontakte os for vejledning. Du når os på info@scandinavianphoto.dk, vores Facebook-side, på telefon 78 72 69 00, eller hvorfor ikke besøge os i vores butik på Humletorvet 25 i København.
Bliv gratis medlem af vores community eller tjek vores nyheds- og kundskabssider, hvor du finder lærerige indlæg og inspiration, der kan hjælpe dig med at udvikle dig endnu mere i dit kreative arbejde.

Teknik til kreativitet er vores passion.

Hos SP elsker vi kreativitet og vores fokus er at tilbyde produkter af høj kvalitet til teknikinteresserede. Med personlig service og ekspertrådgivning skaber vi løsninger der er skræddersyet til dig og dit formål – til gode priser.

Følg os:

78 72 69 00

Kontakt osButikker og åbningstider
  • Stockholm
  • Oslo
  • Helsingfors
  • København
  • Malmö
  • Borås
Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Følg med i fotobranchen! Ved at indtaste din e-mailadresse og tilmelde dig, accepterer du at modtage nyhedsbreve fra Scandinavian Photo. Som abonnent vil du modtage eksklusive tilbud, de seneste nyheder fra førende brands i branchen og masser af inspiration til din e-mail.

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid afmelde dig eller trække dit samtykke tilbage. Læs mere om vores behandling af persondata og dine rettigheder i vores privatlivspolitik.

KundeserviceKundeserviceKøbsbetingelserLeveringPersonoplysninger
Om osOm Scandinavian PhotoVores historieButikkerLedige stillingerCode of Conduct
Populære siderVi anbefalerSP CommunityKampagnerBrugt udstyr og tilbehørKundskab
Vores tjenesterB2BGavekortBrugt udstyr og tilbehør
Vælg land Sweden Finland Denmark Norway

Crazy Weeks – vanvittige priser på nyt udstyr